Co to jest tak naprawdę antyk?

Nie każdy stary przedmiot jest antykiem. To, że pochodzi z dawnych lat nie upoważnia go do miana drogocennego przedmiotu, niejednokrotnie może być jedynie starociem. Jak więc rozpoznać czy dany mebel to naprawdę antyk a nie tania podróbka czy sprzęt bez wartości?

Istnieje kilka czynników, które jasno określają, jaki przedmiot może stanowić antyk chociaż trzeba przyznać, że niektóre wyglądają na tyle podobnie, że wielcy znawcy sztuki mają problem z ich rozpoznaniem. Przede wszystkim ważny jest styl wykonania, który ma nawiązywać ściśle do epoki, z której pochodzi. Tym samym inny będzie dla kultury barokowej a inny dla renesansu.

Antyki można także rozpoznać po materiale, z którego są wykonane – na drewnie wyraźnie odciśnięty jest już ząb czasu, to nigdy nie będzie jasne. Co ciekawe antyki, jakie spotkać można na przykład na Warszawskich Targach Antyków nie powinny posiadać żadnych łączeń w postaci gwoździ czy sklejek. Warto wiedzieć, że nie tylko po drewnie poznamy rzeczywisty antyk. Od tego współczesnego różnić się będzie także szkło, zawiasy a nawet kluczyki i chociaż dzisiaj oszuści trudzą się, by stylizować meble na te historyczne to nie rzadko zwyczajnie nie są w stanie odtworzyć niektórych elementów dekoracyjnych, ponieważ nie ma już możliwości ich wyprodukowania. Najważniejsze jest jednak świadectwo, które każdy antyk posiadać powinien. Kupując tego rodzaju mebel musimy dostać zaświadczenie o pochodzeniu i stanie nabywanego kredensu czy komody.