Naturalne sposoby na przeziębienie

Przeziębienie to dolegliwość, która dotyka praktycznie każdego. Zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną mamy skłonność do zapadania na katar, kaszel i gorączkę. Przeziębienie wywoływane jest wychłodzeniem organizmu. Dlatego właśnie łatwo na nie zapaść w wyniku przemoczenia czy niewłaściwego doboru stroju do warunków atmosferycznych. W przeciwieństwie do grypy, przeziębienie nie jest wywoływane przez wirus i nie jest zakaźne. Można więc powiedzieć, że przeziębienia nabawiamy się jedynie przez własną nieostrożność. Leczenie przeziębienia medykamentami nie jest dobrym pomysłem. Dużo lepiej poradzą sobie „babcine leki”. Jakie są najlepsze naturalne sposoby na przeziębienie? Oto zestawie kilku wiekowych, ale nadal skutecznych metod walki z przeziębieniem.

Katar, katar, katar

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia jest katar. W początkowych fazach choroby ma oz zazwyczaj wodnistą postać i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ciężko bowiem czuć się dobrze i atrakcyjnie wyglądać z zaczerwienionym i ciągle cieknącym nosem. Najlepszym sposobem na szybkie pozbycie się kataru jest wymoczenie nóg w gorącej wodzie. Dochodzi w ten sposób do rozgrzania całego organizmu. A przecież to właśnie wychłodzenia jest przyczyną kataru. Rozgrzane nogi można również nasmarować olejkiem kamforowym i założyć na noc grube skarpety. Wygrzewanie to najlepszy sposób na przeziębieniowy katar. Jeśli nasz katar ma gęstą konsystencję i utrudnia oddychanie to powinniśmy wykonać inhalację. Sprawdzą się olejki herbaciane, eukaliptusowe czy mentolowe rozpuszczane w gorącej wodzie czy nakrapiane na maseczkę.

Gorączka, osłabienie, kaszel

Objawami przeziębienia są najczęściej, oprócz kataru, gorączka, ogólne osłabienie organizmu i męczący kaszel. Na wszystkie te dolegliwości świetnie zaradzi syrop cebulowy. Można go zrobić samodzielnie. Naturalne sposoby na przeziębienie to także jedzenie czosnku, picie herbaty z cytryną, miodem czy sokiem z malin. Warto także znaleźć czas na odpoczynek i sen. Nie ma bowiem nic bardziej regenerującego niż drzemka.

Inną bardzo ciekawą metodą, która sprzyja szybkiemu wykurowaniu się, aczkolwiek ta zasada tyczy się tylko małych dzieci, jest chustonoszenie. Jak to możliwe? Otóż, chustonoszenie zapewnia bliskość oraz ciepło, których dziecku nie zastąpią nawet najlepsze leki. Na przykład, kołysanie w chuście pozwala ukoić ból związany z chorobą i ułatwia uśpienie malcowi, dlatego warto zainteresować się nieco bardziej kwestią chust do noszenia dzieci.