Bezpieczne zabawki drewniane – na co zwracać uwagę?

Na szczęście Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów coraz częściej kontroluje zabawki, jakie możemy nabyć w polskich sklepach. Okazuje się bowiem, że nawet zabawki uznawane dotąd za bezpieczne mogą wyrządzić dziecko ogromną krzywdę.

Nabywając zabawkę dla dziecka przede wszystkim należy zwracać uwagę na oznaczenia – te dla trzylatka nie będą dobre dla kilkumiesięcznego niemowlaka. Co więcej, nawet zabawki drewniane, które dotąd były jedynie chwalone coraz częściej stwarzają zagrożenie. Przede wszystkim ich zaletą jest fakt, iż zazwyczaj są mniej zmechanizowane i nie posiadają drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Niestety, coraz częściej malowane są one szkodliwymi farbkami, którymi malec może się zatruć. Pamiętajmy też o tym, by zabawki z drewna nabywać tylko u sprawdzonego źródła, na przykład w sklepie Kabum – tam otrzymamy gwarancję najwyższej jakości wraz z niezbędnymi certyfikatami o dopuszczeniu zabawki dla dziecka. Warto dodać, że te kiepskiej jakości mogą odpryskiwać bądź wręcz łamać się, wbijając zadrę w malutkie rączki – to szczególnie niebezpieczne.

Udając się do sklepu z zabawkami zwracajmy uwagę przede wszystkim na:

– certyfikat CE – taki powinna mieć każda zabawka,

– rodzaj przeznaczenia,

– skład surowca (zabawki drewniane są bezpieczne i wytrzymałe jeśli w swoim składzie mają 100% drewna wysokiej jakości),

– małe elementy zabawki,

– ewentualny mechanizm,

– producenta (odradzamy te importowane z Chin).