Biomasa jako ekologiczne źródło ogrzewania domu

Okazuje się, że biomasa zalicza się do najstarszych źródeł odnawialnych źródeł energii. Co więcej, to jedno z największych źródeł energii i jako jedno z nielicznych jest niewyczerpalne.

Biomasę tworzą odpady naturalne. W jej skład mogą wchodzić odpady leśne, rolne, roślinne czy te z gospodarstwa domowego. To tak naprawdę cała materia organiczna, w pełni naturalna. Ogólnie rzecz ujmując, z całą pewnością powinniśmy korzystać z biomasy jako źródła energii chociażby ze względów ekologicznych – opał tego rodzaju nie emituje spalin, w tym dwutlenku węgla w ilości większej aniżeli pobrał ją w procesie fotosyntezy. Co więcej warto zaznaczyć, że biomasa jest tania, tym samym konkurencyjna względem innych źródeł opału a ponadto wykorzystuje odpady, które niegdyś marnowane dzisiaj mogą być w pełni wykorzystywane.

I to nie wszystko, okazuje się, że osoby, które zdecydują się na generowanie ciepła w swoim domu właśnie za pomocą biomasy mogą liczyć na dofinansowanie, dzięki któremu będzie to możliwe. Trzeba jednak pamiętać, by o zwrot części środków zwrócić się do właściwego urzędu jeszcze przed jego zakupem i instalacją natomiast dofinansowanie zrealizowane będzie dopiero po wykonaniu całej inwestycji. Oznacza to, iż właściciel nieruchomości, w której ciepło będzie emitowane przy pomocy biomasy najpierw musi posiadać pieniądze na kocioł a dopiero dokumentując zakup i kwotę, jaką wydał może liczyć na zwrot jej części.

Przypomnijmy, że to dobre rozwiązanie, bo chociaż kocioł na biomasę jest nieco droższy aniżeli piece na przykład na węgiel to inwestycja szybko się zwróci. Co więcej, już teraz wiadomo, że za kilka lat zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia węglem i wtedy wszyscy zostaną zobowiązani do wymiany źródła energii. Z całą pewnością warto więc postawić na ekologię już teraz.