Trwałość budynku jest uzależniona od jakości drewna. Dlatego warto stosować odpowiednio wyselekcjonowane drewno pierwszego gatunku. Jego wilgotność nie może przekraczać 19%, a ewentualne ślady pleśni, grzybów czy korytarzy świadczących o bytowaniu owadów, powinny skłonić nas do odrzucenia takiego materiału.
Suche drewno wykorzystane do konstrukcji domu w nieznacznym stopniu ulega odkształceniom, dzięki czemu jest stateczne wymiarowo. Najlepszym sposobem suszenia drewna jest układanie go w stos, wykorzystując przekładki zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza oraz odpowiednie zabezpieczenie go przed deszczem. Od grubości drewna i temperatury otoczenia, zależeć będzie długość jego sezonowania. Grubsze bale mogą schnąć nawet rok czasu, natomiast deski wymagają kilku miesięcznego sezonowania. Odpowiednio zabezpieczone drewno przed dostawaniem się wody, może schnąć bez ograniczeń czasowych, przy czym im dłuższy będzie ten okres, tym jego jakość będzie wyższa i jego cena rynkowa również.
W tartakach zazwyczaj suszenie drewna odbywa się metodą komorową. Przebywające w temperaturze około 60 stopni Celsjusza (czas zależy od jego grubości) zostaje wysuszone, jak również pozbawione składników chorobotwórczych, dzięki czemu nie jest konieczne impregnowanie go. Na drewnie struganym czterostronnie owady niechętnie składują jaja, a również co bardzo istotne ogień ślizga się po nim.
Domy wznoszone z bali bardzo często są wykonane z drewna zielonego, które nie podlega suszeniu. Niezbędne jest jednak zabezpieczenie go impregnacją stosując odpowiednie preparaty. Zapobiegają one zazwyczaj korozji biologicznej i chronią przed owadami. Musimy również zadbać o zabezpieczenie elementów przeznaczonych na:
- słupy i podpory;
- więźbę dachową;
- podwaliny;
- belki stropowe;
- elementy narażone na styczność z betonem;
- elementy instalowane poniżej poziomu gruntu.
Tartaki wyposażone są w odpowiednie pojemniki służące impregnacji zanurzeniowej. Posiadają również komory, w których pod ciśnieniem wtłaczane są do wnętrza materiału preparaty chemiczne. Dzięki metodzie ciśnieniowej są wtłaczane głębiej w strukturę tworzywa. Za pomocą wałka lub pędzla konserwuję się drewno, które narażone jest na zabrudzenia bądź wpływ czynników atmosferycznych.