Choroby psów, które mogą być przenoszone na ludzi

Okazuje się, że nawet psy, które są przecież naszymi pupilami mogą przenosić groźne dla człowieka choroby. Przede wszystkim jest to wścieklizna bądź świerzb chociaż trzeba zauważyć, że czworonogi przenoszą również sporą ilość chorób, które wliczają się do tych z zakresu skórnych.

Największy problem polega na tym, że wielu lekarzy dermatologów zalicza tego rodzaju schorzenia występujące u ludzi do chorób tzw. brudnych rąk. Nie podejrzewając nawet, że przyczyną zachorowania mogą być bakterie przeniesione z psa. Co więcej, niejednokrotnie również sami weterynarze bagatelizują sprawę i nie uprzedzają o ryzyku zarażenia właścicieli pupili.

Niestety, bardzo często choroby psów nie są odpowiednio diagnozowane. Wszystko przez to, że nie wykazują one żadnych objawów. Zazwyczaj również to my nie dbamy o odpowiednią higienę po kontakcie z czworonogiem – po nawet najbardziej zadbanym pupilu należy zawsze dokładnie umyć dłonie.

Każdy weterynarz bije również na alarm w kwestii okresowych szczepień psiaków. To bardzo ważne, by nie stwarzał zagrożenia dla innych oraz sam nie stał się ofiarą pasożytów czy niebezpiecznych bakterii. Jeśli zapomnieliśmy o szczepieniu bądź pies wykazuje objawy mogące wynikać właśnie z zainfekowania jedną z chorób powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do specjalisty. Na szczęście w każdym dużym mieście weterynarze pełnią dyżury nocne. Lokalizację kliniki, która jest czynna w nocy można w prosty sposób sprawdzić wchodząc na www.czynne24h.pl i wpisując tam pomocne hasło, typu „weterynarz 24h Warszawa”. Dzięki temu zadbamy o zdrowie własne i zwierzaka, za którego jesteśmy przecież odpowiedzialni.