Jakie choroby ptaków są groźne dla ludzi?

Niestety tak popularne u nas gołębie nie tylko powodują liczne zanieczyszczenia, ale przyczyniają się również do rozprzestrzeniania groźnych chorób. Przykładowo gołębie odchody zawierają liczne związki toksyn i bakterii a naukowcy zbadali nawet, że w ich składzie znajdują się szczepy Chlamydii Psittaci.

Ciekawostką jest fakt, iż Chlamydia tego rodzaju uważana jest przez większość medyków za chorobę gorszą aniżeli sama Salmonellą, którą zresztą ptactwo również przenosi. Objawami obu chorób są dreszcze, wysoka gorączka, wymioty i bóle mięśni a cierpiący wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Co więcej, gołębie odchody zawierają bakterie, które u ludzi mogą wywołać zapalenie opon mózgowych, toksoplazmę a nawet choroby płuc. Choroby ptaków mogą atakować też kości (głównie kręgosłup) a także mózg osoby zarażonej.

Aby ustrzec się przed tak groźnymi powikłaniami, jakie nastąpić mogą po bezpośrednim kontakcie z ptactwem czy ich odchodami warto zaopatrzyć się w tzw odstraszacze. Przykładem może być specjalny system z kolcami, Birdsystem, który mocuje się na elementach, na których najczęściej zasiadają gołębie na naszej posesji. W ten sposób pozbędziemy się niechcianych gości raz na zawsze i będziemy cieszyć się zdrowiem.