Czy odbędą się międzynarodowe wymiany studenckie?

Czy wiesz, że w ciągu ostatnich 30 lat, w programie Erasmus, czyli międzynarodowej wymiany studenckiej wzięło udział blisko 9 milionów studentów? To doskonały wynik, biorąc pod uwagę możliwości rozwoju tych, którzy dopiero zdobywają wykształcenie. Zgodnie z tym programem studenci z różnych stron Europy mieli okazję podejmować naukę w różnych krajach, poznając nie tylko uczelnie, system nauczania, ale też rówieśników o innej kulturze. Ten program z całą pewnością rozwija horyzonty, daje ogromne możliwości rozwoju.

 

Erasmus 2020/2021

Czy w tym roku pokój dla Erasmusa w Warszawie czy pokój dla Erasmusa w Gdańsku też zostanie wynajęty? Wszystko wskazuje na to, że niestety nie, a winą obarcza się pandemię koronawirusa. W czasach, w których wirus rozprzestrzenił się już na cały świat, zaleca się izolację społeczną. Co więcej, granice wielu krajów nadal pozostają zamknięte, więc liczni studenci nie mają nawet możliwości wyjazdu.

Pozostaje jeszcze forma nauki zdalnej, ale program Erasmus takiej formy wcale nie zakłada. Przecież chodzi o to, by pokoje studenckie w Warszawie zostały rzeczywiście zamieszkałe przez obcokrajowców. Szkoła zdalna w tym przypadku się nie sprawdza, bo chodzi tutaj o realne przeniesienie się do innego kraju na określony czas. Pamiętajmy, że Erasmus to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale też zwiedzanie, poznawanie ludzi, a nawet możliwości odbywania stażu zawodowego poza granicami swojej ojczyzny.

 

Co na to studenci?

Sami studenci, którzy dotychczas wykazywali chęć wzięcia udziału w międzynarodowej wymianie studenckiej, dzisiaj podchodzą do tego tematu z ogromną dozą ostrożności. Nie chcą ryzykować, przecież zmiana lokacji na nierzadko odległą wiąże się z ryzykiem. Co, jeśli zarażą się koronawirusem? Pozostaje leczenie w obcym kraju i obowiązkowa kwarantanna. Chyba rzeczywiście lepiej, by nauka w tym roku odbywała się w sposób standardowy, we własnej ojczyźnie. Miejmy nadzieję, że pandemia niedługo się skończy i program Erasmus zostanie wznowiony w kolejnym roku akademickim. Oby był organizowany jak najdłużej, bo zauważa się jedynie pozytywy tego rodzaju wymiany studenckiej. Przecież wielu studentów spoza granic decyduje się pozostać w kraju, w którym przez dany czas pobiera naukę, by rozwijać się zawodowo, a nawet układać życie rodzinne.