Spanie z dzieckiem to temat licznych dyskusji, nierzadko kontrowersyjnych. Tego rodzaju metody są tak samo chętnie chwalone jak i negowane. Poznajmy więc zalety i wady spania z dzieckiem w jednym łóżku.
Przede wszystkim to metoda wychowanie zgodna z techniką bliskości. Dziecko, przede wszystkim w tym pierwszym okresie życia potrzebuje silnej więzi z rodzicami, najczęściej z matką. Co więcej, takie zabiegi mogą tylko korzystnie wpłynąć na jego zdrowie i rozwój i pod tym względem nie ma co do tego absolutnie żadnych przeciwwskazań.
Co więcej, spanie wraz z dzieckiem jest wygodne dla samych rodziców. Kilkakrotne wstawanie w nocy do łóżeczka niemowlęcia nie jest miłym akcentem opieki nad maleństwem tym bardziej, jeśli zdarza się nagminnie przez kilka nocy z rzędu. Nocne spanie z dzieckiem ułatwia również jego karmienie – matka może to zrobić nie wybudzając dziecka ze snu.
Są jednak i wady takiego wychowania. Przede wszystkim dziecko, które przyzwyczai się do bliskości w czasie snu bardzo niespokojnie śpi samodzielnie, na przykład w ciągu dnia. Oczywiście, tutaj przydaje się niania elektroniczna, która alarmuje rodziców o każdym przebudzeniu dziecka i pozwala natychmiast reagować natomiast i ten gadżet nie do końca rozwiązuje sprawę bowiem maluch zwyczajnie musi czuć rodzica.
Z całą pewnością moda na co-sleeping nie przemija a wręcz przeciwnie, jest coraz chętniej propagowana. Pomijając fakt, iż rodzicom z czasem może być po prostu niewygodnie spać z dzieckiem i na pewno nie sprzyja to intymności obojga dorosłych w sypialni to spanie z dzieckiem przede wszystkim dla naszej latorośli przynosi wiele dobrego.