Czy żylaki bolą?

Żylaki chociaż są groźne dla naszego zdrowia a nawet życia są bardzo często bagatelizowane. Widoczne żyły na kończynach dolnych są traktowane najczęściej jako nieestetyczny element i dolegliwość brzydką aczkolwiek nieszkodliwą.

Nic bardziej mylnego bowiem okazuje się, że nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych następstw a leczenie żylaków powinno nastąpić od razu po pojawieniu się już pierwszych zmian na nogach.

Jak zaznaczają eksperci z gabinetu Wasylkowscy, żylaki w skrajnych przypadkach prowadzić mogą nawet do śmierci. Są one przyczyną zakrzepicy żylnej, która może doprowadzić do zatoru a w jego wyniku do zgonu chorego.

Najczęściej jednak bagatelizowane żylaki powodują bolesne obrzęki i zaczerwienienia. Nierzadko są one tak silne, że uniemożliwiają codzienną aktywność fizyczną. Przy występowaniu żylaków może dochodzić do pojawiania się krwiaków wewnętrznych bądź owrzodzeń, których efektem będą otwarte rany na skórze łydek, w okolicach stóp bądź podudzi. Wszystkie te powikłania powodują silny ból.

Pamiętajmy, by zapobiegać tego rodzaju powikłaniom. Jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze zmiany na kończynach, w postaci obrzęku czy chociażby powszechnych „pajączków” to znak, że w niedługim czasie mogą pojawić się żylaki. Jak widać nie są one tylko nieestetycznymi zmianami, ale żylaki bolą i nie raz doprowadzają do ciężkich powikłań.