Na czym polega sprzątanie po zgonach?

Śmierć powszechnie kojarzy się z przygnębiającym wydarzeniem. Szczególnie dla krewnych osoby zmarłej jest to trudny okres. Następstwa przebywania zwłok w pomieszczeniu, mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla osób bliskich. Wtedy niezbędne jest podjęcie szczególnych kroków, które będą w stanie zlikwidować skutki przebywania zwłok w mieszkaniu.

Sprzątanie miejsc po śmierci powszechnie uważane jest za nietypową usługę związaną z utrzymaniem czystości. Jej charakter jest wyjątkowy i wynika on głównie z okoliczności, w jakich wykonywane jest sprzątanie po zgonach. Często warunki, w jakich świadczona jest usługa, wymaga szczególnych środków ostrożności i profesjonalizmu.

Zagrożenie związane z przebywaniem zwłok w pomieszczeniu związane jest z trupim jadem. Kontakt z nim może zagrażać życiu i zdrowiu osób, dlatego istotne jest jak najszybsze uprzątnięcie miejsca zgonu. Charakterystyczne dla przebywania zwłok w pomieszczeniu jest wydzielanie płynów i substancji, które głęboko wnikają w strukturę ścian, mebli oraz przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu osoby zmarłej.

Pierwszym etapem prac sprzątających w miejscu zgonu jest opróżnienie mieszkania ze sprzętów, mebli oraz innych rzeczy, jakie się w nim znajdują. Wszystkie rzeczy wymagają utylizacji i nie nadają się do dalszego użytkowania. Następnie zdejmowane jest pokrycie podłóg i ścian, czyli zdejmowane są tynki, panele, tapety, kasetony. Wszystko ma na celu oczyszczenie mieszkania do samych cegieł.

Po opróżnieniu mieszkania kolejnym etapem jest dezynsekcja mieszkania specjalnymi środkami chemicznymi, które pozwalają usunąć pozostałości, jakie wydostawały się ze zwłok. Czas trwania tego procesu może być różny w zależności od ilości czasu, w jakim zwłoki przebywały w lokalu. Następnie przeprowadzane jest ozonowanie mające na celu pozbycie się nieprzyjemnych zapachów.

Całość działań, jakie przeprowadza firma sprzątająca po zwłokach, jest uzależniona od okoliczności śmierci i czasu, w jakim przebywały zwłoki w pomieszczeniu. Dlatego inaczej sytuacja przedstawia się, gdy sprzątanie przeprowadzane jest w okresie letnim, gdy pomieszczenie było zamknięte przez kilka dni a zupełnie inaczej gdy osoba zmarła od razu została przetransportowana w inne miejsce.

Opublikowany w inne