Dlaczego gołębie są szkodnikami?

Nie bez powodu gołębie nazywa się „latającymi szczurami”. Wynika to z ich wielkiej szkodliwości, o której bardzo często nie mają pojęcia przede wszystkim osoby, które je dokarmiają. Ornitolodzy jasno potwierdzają, iż miejskich gołębi nie należy dokarmiać bowiem z łatwością odnajdują one pokarm samodzielnie. Co więcej, tym sposobem sprawiamy, że ptactwo przyzwyczaja się do życia w mieście i ani myśli o powrocie do swojego środowiska naturalnego.

Niestety, wszystko to dzieje się ze szkodą dla ludzi. Nie chodzi już nawet o zniszczone od ptasich kup samochody, elewacje budynków, zabytki, pomniki czy prywatne posesje. Gołębie są szkodnikami biorąc pod uwagę nasze zdrowie. Zawarte w ich odchodach bakterie i toksyny mogą niekorzystnie wpływać na górne drogi oddechowe, w skrajnych przypadkach wywołają zapalenie opon mózgowych a nawet trwałą ślepotę. Właśnie dlatego konieczna staje się ich izolacja od naszego miejsca zamieszkania.

Na szczęście, funkcjonują dzisiaj skuteczne sposoby na gołębie. To między innymi system kolców, które montuje się na parapetach i innych, wystających elementach elewacji, na jakich z takim upodobaniem siadają ptaki czy atrapy innych ptaków, w tym drapieżników, które w realnym życiu są zagrożeniem dla gołębi. Sposoby tego rodzaju są bezpieczne dla ptactwa i w żadnym wypadku nie wpływają na nie szkodliwie.