Hemoroidy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Ogromna część kobiet ciężarnych boryka się z hemoroidami. To niezwykle uciążliwa dolegliwość, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Guzki krwawnicze powstają najczęściej w III trymetrze ciąży, kiedy żyły nadmiernie się rozszerzają, to tego uciska je płód. Okazuje się również, że kobieta w ciąży nie może korzystać ze wszystkim metod ich leczenia, musi przecież uwzględniać dobro dziecka, które nosi pod sercem. Przedstawiamy więc naturalne sposoby, dzięki którym hemoroidy w ciąży nie będą dokuczać tak mocno.

Okazuje się, że możliwe jest zapobieganie powstawania hemoroidów. Oczywiście ciężarna nie zawsze ma na to wpływ, a i profilaktyka nierzadko zawodzi, ale lepiej ją stosować aniżeli bagatelizować problem. Lekarze, którzy zajmują się diagnostyką oraz leczeniem hemoroidów wskazują, by ciężarne stosowały w ciąży przede wszystkim lekkostrawną dietę. Przecież jedną z przyczyn hemoroidów są przewlekłe zaparcia, a to one właśnie bardzo często męczą kobiety w ciąży. Lekka dieta nie przyczyni się do ich powstawania. Co ciekawe, wpływ na powstawanie hemoroidów może mieć też brak aktywności fizycznej czy noszenie złej jakości bielizny.

Jeśli jednak problem się pojawi, konieczne jest leczenie hemoroidów. Warszawa i inne duże miasta w Polsce na szczęście dysponują sporą liczbą profesjonalnych gabinetów, w których przyjmują specjaliści w tym zakresie. Należy brać pod uwagę, że kobieta w ciąży nie może korzystać ze wszystkich dostępnych metod leczenia. Nie może też skorzystać z zabiegów laserowych ani chirurgicznych, które usuwają hemoroidy, przynajmniej do czasu porodu. Może natomiast stosować naturalne sposoby, które również są skuteczne. Im szybciej rozpocznie się terapia, tym lepsze będą jej efekty.

Zaleca się szczególnie tzw. nasiadówki z wykorzystaniem naparu z kory dębu. Tym samym naparem można zresztą przemywać kilka razy dziennie miejsce, w którym hemoroidy się pojawiły. Co ciekawe, takie zabiegi będą też skutecznie chronić przed powstawaniem infekcji narządów intymnych.