Idealny produkt za jednym pociągnięciem? To muszą być przeciągacze!

Przeciągacz to narzędzie używane do wycinania tych pozornie niemożliwych otworów w metalu, takich jak kwadraty, podwójne D, sześciokątne, dziurki od klucza i inne. W najczystszej postaci przeciągacz to smukły pręt z coraz większymi zębami umieszczonymi wzdłuż jego długości. Są też przeciągacze do kanałków i innych elementów, a jeśli chcesz je poznać bliżej – czytaj dalej.

Przeciągacze i przepychacze – konstrukcja oraz różnice w procesie przeciągania

Przeciąganie jest stosowane w wielu obszarach obróbki skrawaniem, a w niektórych przypadkach może zapewnić cięcie, które jest prawie niemożliwe lub zaporowo drogie innymi sposobami — jest również niezwykle wydajne. Zwykle przeciągacze do rowków sprawiają, że cały proces wykonuje się jednym pociągnięciem, pozostawiając gładki wykończony produkt, który nie wymaga szlifowania.

 

Przeciąganie jest preferowane, gdy:

  • nacięcia mają nietypowy kształt,
  • trzeba wyprodukować duże ilości produktu.

Narzędzia takie jak przeciągacze do wielowypustów działają niezwykle szybko i są zdolne do ogromnych wyników. Przeciąganie pozwala również na niezwykłą precyzję. Gdy część musi zostać obrobiona z dokładnością do kilku milionowych części cala, przeciąganie może zapewnić takie tolerancje przy jednoczesnym zachowaniu szybkiego tempa produkcji.

Jak działają przeciągacze?

Większość prac maszynowych obejmuje obracające się ostrza, szlifierki, wiertarki i inne narzędzia tnące. Pracy tych urządzeń towarzyszą latające iskry i deszcz metalowych opiłków, a każde z nich wymaga czasu i sporej ilości wykończenia, aby stać się gotowym produktem. Przedmioty często muszą być gratowane, poprawiane i polerowane.

Przeciągacz działa znacznie wydajniej. Sam przeciągacz jest zwykle tylko cienkim prętem, który jest zanurzony w obrabianym przedmiocie, więc otwór przyjmuje kształt zewnętrznej strony pręta. Nie ma iskier, małych metalowych pocisków ani mozolnych, długich cięć. Często przeciągnięcie kawałka zajmuje kilka sekund, a nie minut, co jest realną oszczędnością pieniędzy dla wykonawcy.