Jak rozwijać dziecko poprzez zabawę?

Okazuje się, że najlepsza nauka to ta, która przebiega poprzez zabawę. To właśnie wtedy maluch nieświadomie zdobywa nową wiedzę i usprawnia swoje umiejętności. Nie ma wątpliwości, że zabawki odgrywają ogromną rolę w życiu małego człowieka. Warto jednak wybierać takie, które dostarczają nie tylko ogrom rozrywki, ale właśnie będą wpływać na rozwój najmłodszych.

Dzisiaj spotkać się można z wieloma negatywnymi opiniami na temat nowoczesnych zabawek. Uznaje się, że szereg tych innowacyjnych, które działają zgodnie z nowoczesną technologią, nie jest przydatna dzieciom, a wręcz może zaburzać ich rozwój. Zabawka, która świeci milionem barw i gra przeróżne melodie nie, może mieć dobrego wpływu. Okazuje się jednak, że również interaktywne gadżety mogą mieć działanie pozytywne. Dla niektórych to drewniane klocki czy szmaciana lalka okażą się wielką nudą.

Przykładem doskonałej, a jednocześnie nowoczesnej zabawki może być projektor interaktywny. Tzw. magiczny dywan jest coraz częściej wykorzystywany nie tylko w salach zabaw czy kącikach malucha w centrach handlowych. Sięgają po niego szkoły, przedszkola, świetlice czy domy kultury. Wszystko dlatego, że interaktywna podłoga pozwala rozwijać i wzmacniać szereg funkcji. Wybierając odpowiednią grę, dzieci mają okazję brać udział we wspólnej szalonej zabawie albo samodzielnej nauce. Magiczny dywan pozwala usprawniać motorykę ruchową, ale też uczyć liczenia, pisania czy znajomości języków obcych. Warto zauważyć, że coraz częściej wykorzystywany jest w placówkach rehabilitacyjnych, w których nacisk kładzie się na fizyczność pacjentów. Zresztą z tej właśnie przyczyny docenili go eksperci zajmujący się rehabilitacją ruchową seniorów oraz osób, które uległy wypadkom.

Jak widać, nowoczesne zabawki to nie tylko atrakcyjne wizualnie gadżety, które nudzą się po kilkukrotnym użytkowaniu. Dzisiaj to szereg przydatnych urządzeń, które bezwzględnie wpływają na optymalny rozwój małego dziecka. Należy je tylko odpowiednio, przede wszystkim racjonalnie wybierać.