Sezon motocyklowy trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Motocykliści powinni być więc przygotowani na różne warunki atmosferyczne. W kwietniu może być jeszcze chłodno, latem zaś upalnie, a jesienią podczas podróżowania zaskoczyć może ulewny deszcz. Wybór odpowiedniego stroju na motor to tak naprawdę priorytet, by można było jeździć nie tylko komfortowo i wygodnie, ale również bezpiecznie.
Kiedy przyda się bielizna termiczna na motocykl?
Zadaniem bielizny termicznej jest utrzymywanie stałej temperatury ciała, niezależnie od warunków pogodowych. Zaleca się, by motocykliści zakładali ją w porach chłodnych, wieczorami albo kiedy zapowiadany jest spory wiatr. Przed podróżą zawsze warto obejrzeć prognozę pogody. Pamiętajmy jednak, że bielizna termiczna na motocykl nie ochroni nas przed upałem, ale raczej zabezpieczy ciało przed chłodem. Bo wyboru są termiczne spodnie – legginsy albo kalesony, podkoszulki, a nawet bluzki z długim rękawem. Warto wybierać te najlepszej jakości renomowanych marek, bo tylko takie gwarantują najlepsze właściwości termiczne.
Jaki kask wybrać?
Kask nie tylko chroni naszą głowę w razie ewentualnej kraksy na drodze. Oczywiście, jest to funkcja priorytetowa, natomiast wybierając odpowiedni kask, uwagę należy skupić na jeszcze innych czynnikach. Kask ma zapewniać optymalną widoczność, musi też posiadać doskonały system wentylacji. Latem docenimy dodatkowe wywietrzniki, dzięki którym następuje wymiana powietrza – dobrze sprawdzi się kask agv. Jesienią zaś pod kaskiem dobrze sprawdzi się dodatkowa kominiarka.
Jakie ma być ubranie na motocykl?
Przede wszystkim nieprzepuszczający powietrza oraz wodoodporny. Tutaj pod uwagę należy wziąć nie tylko kurtkę czy kombinezon, ale też buty. Dainese oferuje szeroki wybór tych do jazdy latem, jak i ochraniające stopy zimą.
Trzeba zdać sobie sprawę, że przecież właściwie dobrany strój daje nam nie tylko swobodę ruchów podczas kierowania jednośladem, ale zabezpiecza też w razie upadku oraz chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Motor nie ma przecież dachu, który chroni przed słońcem, wiatrem czy deszczem i każdy kierujący takim pojazdem musi wziąć to pod uwagę. Dobrze przygotowany motocyklista ma w swojej garderobie co najmniej kilka kompletów różnych ubrań i zakłada je odpowiednio, uwzględniając właśnie panującą pogodę. Jazda w przemoczonym stroju może skończyć się przecież w najlepszym przypadku przeziębieniem, za to podczas upału niewłaściwy strój przyczyni się do tego, że podróż stanie się prawdziwym koszmarem, a nie przyjemnością. Nie pomoże nawet tzw. wiatr we włosach.