Jak wybierać antyki?

Chociaż polski rynek biorąc pod uwagę antyki dopiero się kształtuje to już można na nim zdobyć prawdziwe perełki. Niestety, niedoświadczony klient, który chce skomponować stylowe meble nie musi się na nich znać. A to największe zagrożenie, jakie może czyhać ze strony sprzedającego bowiem może nie każdy wie, ale antykiem nie jest każdy stary mebel ani nowy, który tylko został wystylizowany na ten, który jakoby posiada swoją historię i duszę.

Najlepiej jeśli osoby, które chciałyby pozyskać antyki skorzystały z pomocy fachowców – takich znaleźć można na Warszawskich Targach Antyków. Wraz z nim ocenić można dokładnie stan mebla, okres, z jakiego pochodzi, podpytać i skontrolować certyfikat świadczący o jego oryginalności czy autorze. Pamiętajmy także, aby nie nabywać mebli zniszczonych, nie każdy antyk jest tego wart, ponieważ po pierwsze jego renowacja może kosztować krocie, po drugie zabiegi renowacyjne mogą zaburzyć jego pierwotny wygląd i wreszcie po trzecie, każda renowacja antycznego mebla obniża w rezultacie jego wartość.

Pozostaje jeszcze kwestia, gdzie nabywać antyki. Można to robić w różnych miejscach – na wspomnianych Targach, w niewielkich sklepikach, w których zazwyczaj pracują pasjonaci czy w internecie. O ile w internecie nie czujemy presji czasu i możemy dokładnie przemyśleć zakupową to niekorzystny jest fakt, iż nie możemy obejrzeć przedmiotu „na żywo” a tylko tak możemy ocenić jego faktyczny stan, zobaczyć wady, które nie zostały przedstawione na zdjęciach.