Jak zwalczyć przesilenie wiosenne?

Przewlekłe zmęczenie, ospałość, obniżone samopoczucie, zły nastrój, to tylko niektóre objawy wiosennego przesilenia. Pojawia się ono tuż po zimie, na początku wiosny i ma związek z szybką zmianą pór roku i zmianami temperatur. Pamiętaj jednak, że wiosenne przesilenie można, a nawet trzeba skutecznie zwalczyć. Warto wiedzieć, że w skrajnych przypadkach chwilowa niedyspozycja może wywołać stany depresyjne, lękowe czy obniżyć odporność całego organizmu, przez co będzie on podatny na częste infekcje. Jak nie dopuścić do wiosennego przesilenia albo zwalczyć je od razu po pojawieniu się pierwszych syndromów? Dowiedz się więcej już teraz.

Dieta kluczem do sukcesu

Zimą na nasze talerze lądują raczej produkty rozgrzewające, a więc tłuste i ciężkostrawne, warto, aby wraz z nadejściem wiosny zadbać o posiłki lekkie i odżywcze, które dodadzą witalności i wpłyną na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Zwróć uwagę, że objawy związane z przemęczeniem, sennością, ale też dolegliwościami, które zakłócają codzienną aktywność, jak wzdęcia, zgaga, uczucie pełności, bóle brzucha, wynikają często z zaburzeń mikrobioty jelitowej. Dysbioza jelitowa to stan, w którym w jelitach bytuje zbyt mała ilość pożytecznych bakterii, za to występuje nadmiar tych patogennych. Bez wątpienia wpływ na to ma między innymi nasza dieta.

Zadbaj o swój organizm od wewnątrz. Korzystaj z dostępu do zdrowych, ekologicznych nowalijek, które są pełne witamin i minerałów. Eliminuj ewentualne alergie pokarmowe, które również mogą wpływać na Twoje samopoczucie. Dieta bezmleczna (więcej informacji: https://dietaeliminacyjna.pl/dieta-bezmleczna-produkty-zakazane-i-zamienniki), a może bez glutenu? Wykonaj badania, aby sprawdzić, który składnik pokarmowy Ci nie służy.

Koniecznie stosuj probiotyki. Sprawdź stan mikrobioty jelitowej, aby wybrać probiotyki, które zniwelują zaburzenia i uzupełnią niedobory dobroczynnych mikroorganizmów.

Zobacz jak sprawdzić kto ma uczulenie na gluten i jak to się objawia:
https://aktywnawiosna.pl/kto-ma-uczulenie-na-gluten-i-jak-to-sie-objawia/

Sport to zdrowie

Po zimie, podczas której spędziłaś większość czasu pod kocykiem, czas na aktywność fizyczną. Codzienny spacer, joga na świeżym powietrzu czy jogging w pobliskim parku sprawdzą się doskonale. Pamiętaj, że aktywność fizyczna pozwala wydzielać większe dawki hormonu szczęścia.