Jakie jest zadanie domu seniora?

Dom seniora jest miejscem w którym seniorzy mogą znaleźć właściwą opiekę. Panująca domowa atmosfera pozwala zapomnieć o chorobie i samotności. W tym celu prowadzone są również zajęcia dla osób starszych, które pozwalają zaprzyjaźnić się z innymi mieszkańcami. Nie można zapominać że głównym zadaniem domu seniora jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańcom. Dlatego wyposażenie jest przygotowane z myślą o osobach starszych. Osoby przebywające w takim miejscu mają swobodny dostęp do internetu telewizji oraz książek. Ponadto bliscy oraz przyjaciele mogą odwiedzać swoich krewnych. Jest to szczególnie ważne ponieważ seniorzy, mają możliwość utrzymywania kontaktu z rodziną.

Rehabilitacja przeprowadzana pod kontrolą rehabilitantów pozwala poprawić sprawność ruchową osób starszych. Zwłaszcza że z wiekiem mogą dawać o sobie znać dawne urazy i kontuzje. W takich przypadkach proste z pozoru czynności stanowią problem, który może objawiać się nie utrzymaniem równowagi lub trudnościami podczas siadania lub wstawania. Szczególnym typem rehabilitacji prowadzonym w domu dla osób starszych jest rehabilitacja poudarowa, która pozwala odzyskać sprawności po udarze. Przekłada się to na codzienne funkcjonowanie i samodzielność podczas wykonywania codziennych czynności.

Innym elementem działalności domu seniora jest wsparcie osób chorych na alzheimera. Co ważne dla choroby alzheimera charakterystyczna jest utrata pamięci oraz nagłe zmiany nastroju. Osobom cierpiącym na tę chorobę towarzyszy częste uczucie zagubienia, które podczas wykonywania prostych czynności może objawiać się negatywnymi emocjami. Wsparcie i pomoc w takich przypadkach jest szczególnie ważna, ponieważ pozwala to zahamować postęp demencji. Dlatego chorzy uczęszczają na specjalne zajęcia w ramach metody zapobiegającej rozwojowi tej choroby.