Czy wiesz, że choroby tarczycy dotykają kobiety nawet 5 razy częściej niż mężczyzn? Okazuje się, że ten gruczoł nie funkcjonuje w pełni sprawnie nawet u co czwartej Polski. Nie zawsze schorzenie jest zdiagnozowane, bo nie zawsze daje na tyle wyraźne objawy, by można było bez problemu połączyć je właśnie z pracą tarczycy.
Co ciekawe, nieprawidłowa praca gruczołu tarczycy może dawać tak różne objawy, że rzeczywiście ciężko za wszystko obwiniać ten przecież niewielki organ w naszym organizmie. Kobiety mogą odczuwać senność i zmęczenie, mogą mieć obniżony nastrój, być apatyczne, nerwowe, agresywne, mogą wykazywać problemy z koncentracją i pamięcią. Niestety tarczyca daje też objawy fizyczne. Zauważyć można obrzęki na twarzy albo kończynach, wypadanie włosów, problemy z cerą, suchość skóry, przybieranie na wadze albo szybkie chudnięcie, bladość skóry i wieczne marznięcie. Przy niektórych schorzeniach widoczne staje się też pogrubienie szyi albo wytrzeszcz gałek ocznych.
Do najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy zalicza się niedoczynność albo nadczynność pracy tego gruczołu. Występować mogą też wole, guzki, stany zapalne. Pierwszym badaniem, które diagnozuje większość chorób tarczycy, jest usg tarczycy. Warszawa i inne miasta w Polsce mogą pochwalić się sporą liczbą gabinetów, w których takie badania są realizowane szybko i przy zachowaniu najwyższych standardów. Kolejne badania to te z krwi, przede wszystkim TSH, T4 oraz T3.
Niestety, w Polsce profilaktyczne badania gruczołu tarczycy nie są obowiązkowe, przez co panie zgłaszają się do endokrynologa najczęściej dopiero wtedy, gdy tarczyca daje mocno o sobie znać. Zdarza się również, że problemy tego rodzaju rozpoznawane są przy okazji diagnostyki zupełnie innych chorób. Dla kobiet problemy z tarczycą mogą okazać się niestety bardzo przykre. W skrajnych przypadkach dochodzi do problemów z zajściem z ciążę, a nawet trwałej bezpłodności. Chociażby dlatego każda z pań powinna przynajmniej raz w roku wykonać badania profilaktyczne.