Kto może obsługiwać wózki widłowe?

Wózki widłowe to urządzenia, które przydają się przede wszystkim w dużych halach magazynowych, fabrykach czy firmach o profilu przemysłowym. Ich zadaniem jest transport ciężkich towarów, takich, które osiągają wagę nawet kilkunastu ton. Warto jednak przy tym zauważyć, że wózki widłowe nadają się do transportu ciężkiego ładunku na niewielkiej powierzchni bowiem ani zbyt mała prędkość ani technika ich produkcji nie pozwala na funkcjonowanie ich na bardzo rozległych terenach, które liczą sobie mniej więcej ponad kilometr płaszczyzny.

Ponieważ praca na wózkach widłowych wiąże się z ładunkami o dużym ciężarze, w dodatku takim, który nierzadko trzeba ściągać z wysokości sprzęt tego rodzaju może być obsługiwany tylko przez specjalnie wyszkolonych pracowników. Zgodnie z przepisami prawa istnieje całkowity zakaz obsługi wózków widłowych osobom, które nie mają w tym celu odpowiednich uprawień. Aby je zdobyć należy uczestniczyć w zorganizowanym szkoleniu, którego zwieńczeniem jest egzamin (zarówno praktyczny jak i teoretyczny) – tylko jego pozytywne zaliczenie umożliwia zdobycie certyfikatu a tym samym obsługę tego rodzaju pojazdu.

Szkolenie, które organizuje między innymi firma gizo.pl trwa mniej więcej dwa tygodnia a w jego czasie uczestnicy poznają aspekty techniczne dotyczące samego wózka widłowego jak również uczą się jazdy i manewrów praktycznych. Tylko takie przygotowanie pozwoli na sprawną obsługę takiego sprzętu, bez ryzyka narażania siebie i innych pracowników na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.