Na czym polega gotowanie w próżni?

Gotowanie w próżni, czyli sous vide jest wielką sztuką. Opisując ją w dużym skrócie można by rzec, że zasada tego kunsztu kulinarnego jest prosta – produkt żywnościowy pakuje się próżniowo, po czym poddaje powolnemu gotowaniu w wodzie. Okazuje się, że tak przygotowane danie jest dużo bardziej smaczne bowiem jest produkty nie tracą naturalnego aromatu, można powiedzieć, że ten podczas gotowania wręcz się wzmaga.

Kuchnia molekularna sous vide to nic innego jak „kuchnia bez powietrza”, bo tak właśnie można przetłumaczyć ten zwrot. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w przyrządzaniu posiłków właśnie taką metodą musi pamiętać o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim gotowanie musi odbywać się w idealnie dobranej temperaturze, musi być również gotowany przez określony czas – najczęściej dużo dłuższy aniżeli gotowanie tradycyjne.

Zalet tego typu gotowania jest jednak dużo więcej. Potrawy zachowują wszelkie wartości odżywcze, dużo lepiej pachną i intensywniej smakują. Co więcej, przepięknie prezentują się na talerzu bowiem mają intensywny, naturalny kolor. Danie jest zawsze miękkie i soczyste bowiem pakowanie próżniowe zapobiega wyciekom sosu komórkowego, na przykład z mięsa.

Warto też dodać, że pakowanie próżniowe znacznie wydłuża okres przydatności do spożycia określonego surowca.