Nadwaga po ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Ciąża i urodzenie dziecka to jeden z najwspanialszych okresów w życiu wielu kobiet. W zdecydowanej większości przypadków jest on tak piękny, że mamy zapominają o właściwej diecie w okresie ciąży i zamiast spożywania zdrowych posiłków zaczynają objadać się słodyczami. Następstwem tego bywa najczęściej nadwaga po ciąży, z którą wcale nie tak łatwo sobie poradzić stosując tradycyjne metody odchudzania. Fundamentalną podstawą odchudzania po okresie ciąży powinny być ćwiczenia i odpowiednio dobrana dieta. Tak się składa jednak, że większość pań po urodzeniu ciężka nie ma ani siły ani też chęci na stosowanie drakońskich diet i oddawanie się ćwiczeniom odkładając to na późniejszy, dużo dogodniejszy czas. W bardzo wielu przypadkach jednak czas ten nie nadchodzi, dlatego też dla wielu kobiet pragnących pozbyć się zbędnego tłuszczyku z brzuszka i bioder przygotowano zabieg liposukcji.

Liposukcja brzucha – metody

Każda kobieta zdecydowana na poddanie się tego rodzaju zabiegowi musi jednak w pierwszej kolejności wykonać dania zdrowotne i uzyskać zgodę lekarza rodzinnego na wykonanie zabiegu. Oczywiście zabieg odsysania tłuszczu powinien być już wyjątkowo ostatecznością, która jest wykonywana w celu szybszego umodelowania pewnych części ciała, które po ciąży mogły stracić swój dawny, atrakcyjny wygląd. W przypadku kobiet z mniejszą nadwagą skuteczność zabiegu jest znacznie wyższa niż u pań nieco bardziej otyłych. U takich kobiet zadowalający efekt jest osiągany zazwyczaj po kilku zabiegach. Liposukcja polega na wprowadzeniu specjalnej sondy w wybrane wcześniej miejsce i odessaniu pewnej ilości tłuszczu od ok 1 do 3 litrów. Sonda jest wprowadzana przez malutkie nacięcie. Czas takiego zabiegu wynosi mieści się zazwyczaj w przedziale 1-2 godziny. Po zabiegu pacjentka otrzymuje typowo indywidualne zalecenia, co do dalszego postępowania. Oczywiście istnieją również inne formy liposukcji jak chociażby laserowa liposukcja brzucha Gdańsk wykorzystująca do usunięcia tkanki światło lasera. Kolejną formą liposukcji, w której brak potrzeby ingerencji chirurgicznej jest liposukcja kawitacyjna w potocznym obiegu znana, jako liposukcja ultradźwiękowa. Zarówno liposukcja laserowa jak i ultradźwiękowa są nieinwazyjnymi metodami umożliwiającymi usunięcie nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Na zakończenie należy podkreślić, że zabieg odsysania tłuszczu jest, a przynajmniej powinien być, jedynie wspomaganiem trudnego procesu odchudzania a nie typowym sposobem. Podstawą w tym przypadku jest właściwa dieta i odpowiednia dawka ćwiczeń, które mogą być wykonywane na świeżym powietrzu lub w mieszkaniu.