Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny jest jednym z powszechnie budowanych typów domów w Polsce. Dla małych kilkuosobowych rodzin jest idealnym rozwiązaniem na spełnienie marzenia o własnym domu. Własna nieruchomość pozwala odetchnąć od miejskiego zgiełku, lecz wymaga ona przemyślanych decyzji od początku planowania budowy domu.

Gdy dysponujemy działką przeznaczoną pod budowę, to budowa domu jest połową sukcesu. Ustalenie przebiegu prac oraz ich ciągłości z ekipą budowlaną jest praktycznie ostatnią prostą. Natomiast podjęcie decyzji w zakresie wyboru materiałów budowlanych, okien i drzwi pozwala określić czy dane rozwiązania zmieszczą się w budżecie jakim dysponujemy.

Wybór materiałów budowlanych nie jest zadaniem łatwym. Gdyż istnieje wiele atrakcyjnych form wykończenia wnętrza przyszłego domu. Już na etapie wyboru okien czy cegieł trzeba się dużo natrudzić, żeby znaleźć interesujący nas wariant. W przypadku okien, ich wybór jest kluczowym kryterium zależnym od typu domu. W zależności na jakim dom się zdecydujemy, to wybrane okna muszą pasować do nieruchomości.

Najczęstszym dylematem jest typ okien, jakie trzeba wybrać. W zależności od materiału wykonania okna drewniane podobnie jak okna PCV są atrakcyjnym produktem i mają swoich zwolenników. W przeciwieństwie do okien PCV to okna drewniane świetnie sprawdzą się w każdym typie nieruchomości. Bez względu czy mamy dom drewniany, czy murowany to drewno spełni swoją funkcję. Natomiast okna PCV w domu drewnianym nie spełnią całkowicie swojej funkcji wizualnej.

Decydując się na okna drewniane, musimy rozważyć na jakie okna się zdecydujemy. To czy wybierzemy okna uchylne lub klasyczne, musi być poprzedzone konkretnymi argumentami. Ponieważ decydując się na duże okna, możemy pożałować tego wyboru szczególnie latem. Nagrzewająca się szyba oddaje ciepło do pomieszczenia. W wyniku czego pomieszczenie nagrzewa się i wymaga ciągłej wentylacji.

Żeby znaleźć okna drewniane jakie nas interesują wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło „okna drewniane Katowice”. W ten sposób będziemy mogli przeanalizować rozwiązania, które są dostępne na rynku.

W przypadku parametrów okien to sytuacja jest unormowana odpowiednimi regulacjami. Współczynnik przenikania ciepła, który jest kluczowym parametrem, w przypadku okien został sprecyzowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Obowiązujące normy jasno określają wartości parametru jakie powinny posiadać okna dostępne na rynku.