Planujesz budowę domu? Wybierz idealny projekt

Idealny projekt domu nie istnieje. Nie można określić, który jest najlepszy, bo wiele zależy w tym przypadku od indywidualnych preferencji osób, które planują budowę domu. Dla każdego inne kryteria będą priorytetem.

Powierzchnia domu

To chyba pierwszy czynnik, który będzie decydował o wyborze konkretnego projektu domu. Idealnie jest, kiedy inwestor pod uwagę weźmie liczbę mieszkańców w takiej nieruchomości i każdemu przydzieli komfortowy metraż użytkowania. Każda z osób powinna móc cieszyć się pokojem o metrażu nie mniejszym niż 10 metrów kwadratowych. Oczywiście pokoje mogą być o wiele większe, a maksymalna ich powierzchnia nie jest rekomendowana. Dla inwestora idealną sypialnią może być ta, której wielkość wynosi 50 metrów kwadratowych. Są to ustalenia indywidualne.

Do powierzchni przeznaczonej dla każdego użytkownika domu należy dodać części wspólne. Kuchnię, łazienkę, przedpokój, salon. Dla jednych koniecznością może okazać się druga łazienka, inni postawią na dodatkowy pokój gościnny. Dla niektórych ważny będzie kilkustanowiskowy garaż, innym zależeć będzie na obszernej piwnicy.

Projektanci zwracają uwagę, iż najczęściej wybierane są gotowe projekty domów, których powierzchnia wynosi nie mniej niż 80 metrów kwadratowych i nie więcej niż 170 metrów kwadratowych.

Liczba pięter

Jedni marzą o domu z poddaszem, w którym urządzą salę kinową, innych zniechęca wieczne bieganie po schodach i stawiają na dom parterowy. Tutaj również liczą się indywidualne preferencje domowników.

Uwaga! Liczbę kondygnacji określa też nierzadko Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunki Zabudowy. Nie wszędzie można postawić wielokondygnacyjny budynek, nawet jeśli takie są potrzeby inwestorów.

Styl domu

Przyszli właściciele posiadłości mają do wyboru styl klasyczny albo nowoczesny. Idealny projekt domu ma być zgodny z ich gustem i poczuciem stylistyki. W tym aspekcie panuje znacznie większa swoboda. Dom może być przeszklony albo wykończony drewnem. Również elewacja może być o dowolnej kolorystyce. Inwestorzy powinni brać tutaj pod uwagę własne preferencje, ale też zwracać uwagę na otoczenie domu. Warto, by do niego pasował.

Koszty projektu

Nie możemy zgodzić się z tym, że idealny projekt domu jest tani. Nie o jego cenę tutaj chodzi. Osoby, które planują budowę domu, muszą pamiętać, że prawdopodobnie będzie to ich „miejsce na ziemi” już do końca życia. Nie można więc stawiać na niskie koszty. Rzecz jasna może zdarzyć się tak, że akurat ten tani będzie spełniał nasze wszystkie wymagania. Chodzi raczej o to, by cena projektu nie była najważniejsza.

Podsumowanie

Trzeba również mieć na uwadze, że wybór idealnego projektu należy tylko i wyłącznie do inwestora. Projektanci mogą wskazywać i proponować różne rozwiązania czy funkcjonalności poszczególnych brył, ale to przyszli domownicy muszą podjąć ostateczną decyzję. Na wybór właściwego projektu domu warto przeznaczyć nawet kilka miesięcy. To przecież jedna z najważniejszych decyzji w życiu, od której zależeć będzie codzienny komfort mieszkania.