Podłoga jest podstawą każdego wnętrza, warto więc dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Musi nie tylko pasować pod względem estetycznym do preferowanego stylu, ale ma być także w pełni praktyczna. Pamiętajmy, że podłoga to ten element domu, który jest najbardziej eksploatowany i narażony na uszkodzenia. Podłoga dobrej jakości przetrwa w swojej doskonałości przez wiele lat i przecież o to chodzi, bo żaden inwestor nie chce przecież dokonywać generalnego remontu swojej nieruchomości już po kilku latach.
Liczy się styl
Wnętrza mieszkalne mogą być urządzone w różnym stylu. Dzisiaj najpopularniejsze są aranżacje w stylu skandynawskim, retro, loftowym, nowoczesnym, ale też w tym klasycznym. Dobrze, jeśli podłoga zostanie do nich dopasowana. Eksperci potwierdzają, że dobrym rozwiązaniem jest wybór podłogi uniwersalnej, która będzie pasować zawsze. Wtedy wystarczy zmienić dodatki, a nie podstawę, by wnętrze nabrało odpowiedniego klimatu. Najczęściej wybierany jest drewniany parkiet albo panele fornirowane. Te można wybierać wedle kolorów, a nawet struktury. Modne są panele szczotkowane oraz bielone.
Właściwości praktyczne
Podłoga musi być trwała, odporna na ciężar, rysowanie, pękanie, ścieranie. Co więcej, warto dobierać ją według konkretnych kolorów. Okazuje się, że ciemna drewniana podłoga będzie trudniejsza w utrzymaniu czystości, wyraźnie widać na niej kurz i inne zabrudzenia. Pod tym względem lepiej sprawdzi się podłoga jasna, na przykład w kolorze naturalnego dębu albo na bielona czy specjalnie postarzana, bo charakterystyczne dla niej są różne struktury, a nawet barwy.
Nie ma wątpliwości, że dzisiaj podłogi drewniane albo te, które imitują naturalny parkiet, są wybierane najczęściej. Nic dziwnego, bo przecież to właśnie takie nadają przytulności, oryginalnego charakteru i wyjątkowego klimatu. Są znacznie „cieplejsze” niż gres czy ceramiczne płytki.
Pamiętajmy, by wybierając podłogę, zwrócić uwagę także na jej właściwości pod względem przewodzenia ciepła. Zupełnie inny materiał sprawdzi się chociażby na tak popularną już „podłogówkę”. Nie każdy rodzaj naturalnej deski sprawdzi się na ogrzewanie podłogowe, ale dobrej klasy fornirowane panele już tak.
Dobrze jest wybierać podłogę, którą w razie potrzeby można naprawiać tylko na wybranych fragmentach. Parkiet z drewnianych desek trzeba cyklinować w całości, zaś wspomniane już deski z warstwą forniru udaje się skutecznie naprawiać tylko na elementach, które uległy uszkodzeniu.