Problemy wychowawcze z dzieckiem po rozwodzie

Regulacje prawne dotyczące opieki nad dziećmi po rozwodzie mogą się różnić w zależności od państwa. W Polsce najważniejsze przepisy w tym zakresie znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z tymi przepisami rodzice mają obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci. Oznacza to, że po rozwodzie obowiązek ten nie przechodzi na jednego z rodziców, ale pozostaje wspólny. Niestety dzieci cierpią w takiej sytuacji jak rozwód. Warszawa, czy inne miasta lub wsie – nieważne gdzie, ból jest taki sam.

Kto jest odpowiedzialny za opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Rodzice mają prawo do decydowania o wszystkich ważnych dla dziecka sprawach, takich jak jego wychowanie, edukacja i zdrowie. Są też zobowiązani do współpracy przy podejmowaniu decyzji dotyczących dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami, ostateczną decyzję podejmuje sąd rodzinny. Prawo do opieki nad dziećmi przysługuje niezależnie od tego, czy rodzice są małżeństwem, czy nie. W przypadku rozwodu rodzice mogą ustalić, kto będzie pełnił funkcję głównego opiekuna, ale w każdym przypadku obaj rodzice pozostają współodpowiedzialni za dziecko.

Przeczytaj także: rozwód za porozumieniem stron zmniejsza stres dzieci

Jeśli jedno z rodziców chce ubiegać się o prawo do opieki, musi udowodnić, że jest w lepszej sytuacji do jej sprawowania. W przypadku, gdy rodzice nie są w stanie porozumieć się w sprawie opieki nad dzieckiem, sąd rodzinny może nadać jednemu z rodziców status głównego opiekuna. W takim przypadku drugi rodzic ma prawo do kontaktów z dzieckiem, ale opieka nad nim spoczywa na głównym opiekunie. Jeśli chcesz walczyć o dziecko lub masz przed sobą trudny rozwód, koniecznie zatrudnij adwokata od rozwodów. Pomoże Ci on ustalić strategię działania i osiągnąć założone cele.

 

Małżnoek nastawia dziecko przeciwko mnie – co robić?

Niestety, takie sytuacje się zdarzają. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że jeden z rodziców ma dość trudną sytuację życiową i próbuje przenieść swoje problemy na dziecko. Możliwym jest też, że próbuje się odegrać na swoim byłym partnerze, niestety kosztem dziecka. Rozwód jest dla dziecka niezwykle trudną, bowiem jego rodzina- czyli cały filar bezpieczeństwa- po prostu runął. Taki młody człowiek jest bardzo wrażliwy na manipulacje ze strony dorosłych, ponieważ jest zagubiony.

Co robi rodzic?

Rodzic często chcąc zrekompensować dziecku tą niemiłą sytuację, kupuje mu zabawki czy rozpieszcza wyjazdami. Dziecko potrafi wykorzystywać takie podejście rodzica, w konsekwencji wymusza krzykiem i płaczem zakup tego, co sobie wymarzy. To może być dla rodzica bardzo trudny do rozwiązania problem.  W takich sytuacjach najlepiej jest poradzić się psychologa lub terapeuty, którzy pomogą zrozumieć sytuację i znaleźć rozwiązanie, abyś zarówno ty, jak i dziecko mogli uporać się z kłopotami.

Czy warto iść z dzieckiem do psychologa po rozwodzie?

Psychologia dziecka jest bardzo ważna, ponieważ może ona pomóc dziecku w radzeniu sobie z wieloma problemami, które mogą pojawić się w jego życiu. Istnieje jednak pewien problem, który może się pojawić, gdy chodzi o udanie się do psychologa z dzieckiem a mianowicie, gdy ojciec dziecka się na to nie zgadza.

Czy w takim wypadku mogę iść z dzieckiem do psychologa, nawet gdy ojciec się na to nie zgadza?

Wydaje się, że tak. Ojciec dziecka może mieć wiele powodów, dla których nie chce, aby jego dziecko chodziło na terapię. Może mieć obawy o to, jakie informacje dostanie psycholog oraz co ta osoba może zrobić z tymi informacjami. Może także obawiać się, że dziecko ujawni pewne rzeczy, które ojciec uważa za prywatne. Są to jednak tylko obawy i nie ma powodu, abyśmy się im poddawali.

Dla dobra dziecka…

Pamiętaj, że udanie się z dzieckiem do psychologa jest w jego najlepszym interesie. Jeśli dziecko ma problemy, które go trapią, to jest to jedyny sposób, aby te problemy rozwiązać. Nie ma powodu, dla którego ojciec dziecka miałby mieć jakiekolwiek wpływ na to, czy jego dziecko będzie chodziło na terapię, czy też nie. W końcu to jest decyzja dziecka i jego opiekuna- i to dziecko powinno mieć możliwość skorzystania z tego typu pomocy. Jeśli więc masz dziecko, które potrzebuje pomocy psychologicznej, a ojciec dziecka się na to nie zgadza, to nie powinieneś się tym przejmować. Idź z dzieckiem do psychologa i pomóż mu rozwiązać jego i swoje problemy.