Przyrządy do ćwiczeń ortoptycznych

Ćwiczenia ortoptyczne mają na celu usprawnienie narządu naszego wzroku. Podstawą terapii są ćwiczenia, które mają poprawić stan mięśnia oka. Głównym urządzeniem, dzięki któremu jest to możliwe jest synoptofor.

Synoptofor jest sprzętem, który wykorzystywany jest przez ortoptyków w celu badania i diagnozy zaburzeń widzenia jak również leczenia zeza – zarówno tego ukrytego jak i okresowego. Terapia polega na włożeniu do synoptofora odpowiednich obrazków, w których każdy widziany jest przez inne oko. Leczenie odbywa się przy pomocy odbicia światła pochodzącego z tuby urządzenia bezpośrednio na środek rogówki każdego oka.

To nie wszystko bowiem przyrządy do ćwiczeń ortoptycznych mają szeroki zakres. Ćwiczenia ortoptyczne mogą przebiegać przy pomocy kolorowych gumek, które założone na długopis czy ołówek mają wpływać na ruchomość gałek ocznych. Często wykorzystuje się także specjalna kulę z labiryntem, której zadaniem jest terapia koordynacji oko-ręka.

Wśród terapii wad wzroku u dzieci bardzo popularne są ortopudełka, które są nie tylko pomocą w usprawnianiu techniki czytania, ale również precyzyjnego wykonywania różnych czynności. Ortopudełka są niezastąpionym elementem, dzięki któremu możliwe jest leczenie widzenia obuocznego przy skoordynowaniu wzroku obu gałek ocznych. Dla dorosłych przydaje się w celu rehabilitacji wzroku osób, które wykonują pracę przy komputerze.

Arto jeszcze wspomnieć o gadżetach przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów, które są zabawkami, ale stają się nieocenionym elementem wspomagającym leczenie. Tutaj wymienić można chociażby zabawka fasolka z torem, która służy poprawie koordynacji ręka-oko, tiki taki – do uwagi wzrokowej czy skoczek, dzięki któremu usprawniana jest ruchomość gałek ocznych. Wszystkie przyrządy zalecane są przez wykwalifikowanych ortoptyków.