Remont mieszkania – czy konieczne jest pozwolenie?

Okazuje się, że nie niektóre rodzaje prac remontowych musisz uzyskać pozwolenie wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. Inne mogą wymagać jednie zgłoszenia a duża większość nie wymaga ich wcale. Sprawdź, co musisz zgłosić zarządcy, by spokojnie przeprowadzić remont swojego mieszkania w bloku. 

O tym, jakie prace wymagają zezwolenia dowiesz się od rzetelnej ekipy remontowej. Taka firma jest świetnie poinformowana – wiele lat doświadczenia na rynku i ogromna ilość zleceń na remonty w Warszawie pozwoliła im stać się prawdziwymi fachowcami.

Pamiętaj, że jeżeli remont mieszkania nie dotyczy żadnych części wspólnych a jest wykonywany tylko i wyłącznie na prywatnej powierzchni mieszkania nie musi być nigdzie zgłaszany. To samo dotyczy wymiany instalacji – jeśli ta odbywać się ma na częściach końcowych, które znajdują się na terenie mieszkania, nie wymagane jest żadne pozwolenie na wykonanie tego rodzaju prac.

Żadnych formalności nie wymaga też wymiana czy lakierowanie podłóg, malowanie a nawet przestawianie ścianek działowych, przestawianie funkcjonalności mieszkania – na przykład w miejscu kuchni robienie łazienki, kładzenie glazury  bądź wymiana okien.

Zezwolenia wymaga natomiast każdy remont mieszkania, który ma być prowadzony na częściach wspólnych budynku. Zgoda wydawana jest wtedy po zebraniu wszystkich członków zarządu i uzyskaniu większości głosów. Co więcej, jeśli remontowi ma podlegać na przykład wymiana instalacji kanalizacyjnych, elektrycznych czy remont ma dotyczyć ścian zewnętrznych budynku bądź dachu niezbędne jest również jego zgłoszenie do starostwa minimum 30 dni przed rozpoczęciem prac.