Skuteczne leczenie refluksu

Refluks to przewlekłe schorzenie polegające na cofaniu się treści żołądkowych z żołądka do przełyku. Nieleczony bądź nieprawidłowo leczony powoduje szereg groźnych powikłań, z których najgorsze to nawet rak przełyku.

W celu leczenia początkowej fazy choroby zalecana jest przede wszystkim odpowiednia dieta oraz zmiana trybu życia chorego. Jak zaleci każdy dietetyk w Warszawie, osoba borykająca się z refluksem powinna jeść porcje mniejsze, ale często nie dopuszczając tym samym do zbytniego obciążenia żołądka. Ważne jest również, by zaraz po spożyciu posiłku nie przebywać w pozycji leżącej, nawet spanie zaleca się z głową i tułowiem uniesionym ku górze.

Niezwykle ważne są produkty spożywcze, jaki spożywa chory. Te przede wszystkim mają niwelować ilość produkowanych kwasów. Tym samym, w Akademii Zdrowego Żywienia zaleca się ograniczenie spożywania owoców cytrusowych, dieta powinna być lekkostrawna, czyli pozbawiona potraw tłustych, ciężkich. Dania przyrządzane powinny być na parze bądź gotowane. Nie zaleca się produktów smażonych ani wzdymających. W diecie chorego nie powinny znajdować się napoje gazowane, kawa, napoje alkoholowe ani mocna herbata. Na leczenie refluksu korzystnie wpływać będzie natomiast czerstwe pieczywo, ziemniaki, warzywa takie jak buraki, szpinak i kalafior oraz ziołowe herbaty; przyprawy należy zastąpić łagodnymi ziołami.

Ponieważ choroba refluksowa częściej dotyka osoby borykające się z nadwagą i otyłością warto zrzucić zbędne kilogramy i wprowadzić do codziennego trybu funkcjonowania aktywność fizyczną.