Zator tętnicy płucnej

Przede wszystkim trzeba jasno zaznaczyć, że zator tętnicy płucnej, powszechnie znany też jako zator płucny czy zakrzepica jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu pacjenta.

Powstaje on w wyniku zakrzepu krwi w kończynach dolnych czy sercu. Objawia się początkowo dusznościami, bólem w klatce piersiowej, kaszlem, przyśpieszeniem bicia serca czy krwistym pluciem. Niestety bardzo często zdarza się również, iż zator nie daje żadnych symptomów, przez co jeszcze bardziej zagraża życiu pacjenta bowiem choroba rozwija się niepostrzeżenie.

Zator tętnicy płucnej powstaje przede wszystkim przez żylaki, które powodują tamowanie krwi, zwężanie żył a w konsekwencji jej zakrzepy. Krew zalegająca w żyłach nie płynie równomiernie pod odpowiednim ciśnieniem i stwarza zagrożenie.

W celu uniknięcia zatoru płucnego pacjent powinien przyjmować leki przeciwzakrzepowe a przede wszystkim usunąć niebezpieczne żylaki. W tym celu zaleca się nieinwazyjną metodę usuwania laserowego, która jest obecnie nie tylko najbardziej skuteczna, ale i najszybsza oraz bezbolesna a pacjent w niedługim czasie po zabiegu może powrócić do dawnej aktywności fizycznej.

O tym, że żylaki mogą zagrażać życiu świadczy chociażby fakt, iż zator tętnicy płucnej u osób, które borykają się się z żylakami pojawia się nawet w 30%. Wynika z tego, iż jest to choroba coraz bardziej powszechna i z całą pewnością należy jej zapobiegać.