Zespół jelita nadwrażliwego (IBS – ang. irritable bowel syndrome ) – co z tym zrobić?

Jest to najpowszechniejsze na świecie zaburzenie funkcjonowania jelit, które dotyka aż 10% całej populacji. Wiele osób zmaga się z problemami żołądkowo-jelitowymi takimi jak: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia.  Podczas konsultacji lekarskich, często słyszą diagnozę „zespół jelita drażliwego”. Na IBS najczęściej cierpią kobiety, zwłaszcza żyjące w stresie i pośpiechu. Co więc powoduje zespół jelita drażliwego według ekspertów? Między innymi przyczynami mogą być zaburzenia mikrobioty jelitowej, predyspozycje genetyczne, wiek, płeć  przebyta infekcja wirusowa oraz  tzw. nadwrażliwość trzewną, czy zaburzenie komunikacji na drodze mózg – jelita.

Czym charakteryzuje się zespół jelita nadwrażliwego?

  • skurczowy ból brzucha,
  • zmiana częstości wypróżnień,
  • zmiana konsystencji stolca,
  • wzdęcia.

U znacznej części chorych obserwuje się liczne nadwrażliwości pokarmowe, które mogą nasilać objawy i utrudniać leczenie zespołu jelita drażliwego. Dlatego istotne jest wykonanie testów na alergie pokarmowe IgG zależne aby odkryć, które pokarmy służą pacjentowi a które szkodzą.  Terapia powinna być dopasowana do objawów konkretnej osoby a dieta zindywidualizowana.

Jakie badania można wykonać przy IBS?

Nie ma uniwersalnej metody leczenia zespołu jelita drażliwego ze względu na wysoce indywidualną specyfikę objawów. Zaleca się jednak wykonanie:

  • badań mikrobioty jelitowej,
  • testów alergii pokarmowej IgG-zależnej i wprowadzenie diety eliminacyjno-rotacyjnej,
  • testów nietolerancji pokarmowych ( fruktozy, laktozy, histaminy)
  • diagnostyka w kierunku SIBO

Do jakiego lekarza udać się z objawami zespołu jelita nadwrażliwego?

W przypadku objawów takich jak nawracające zaparcia, wzdęcia, biegunki warto zgłosić się do internisty. Poznań oferuje wiele placówek medycznych, w których można otrzymać pomoc internistyczną. Jedną z takich placówek na terenie Poznania jest Instytut Mikroekologii, który oprócz  szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia również odbycie konsultacji lekarskich, w tym u lekarza internisty (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.