Jeśli okoliczności sprawy wymagają specjalistycznej opinii, sędzia powołuje biegłego. Jego opinia może mieć znaczącą rolę przy wydawaniu werdyktu. Należy zdać sobie sprawę, że sędzia wydaje wyrok na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów prawnych. Nie zawsze jest w stanie rozstrzygnąć spór, jeśli wiarygodność dostarczonych dowodów nie jest pewna.
Okazuje się, że biegłego sądowego może powołać do sprawy sam sąd, ale również strony postępowania. Sędzia może wtedy wniosek o powołanie biegłego przyjąć albo odrzucić. Nawet jeśli przyjmie, nie ma pewności, że opinia zostanie dołączona do akt dowodowych. Sędzia ma w tej kwestii pełen wybór. Może, ale nie musi brać pod uwagę takiej ekspertyzy przy wydawaniu wyroku.
Nie ma jednak wątpliwości, że opinie biegłych sądowych mają w wielu sprawach kolosalne znaczenie i są priorytetem. Nierzadko nawet są głównym dowodem w sprawie. Cenne są obiektywne opinie grafologów czy psychologów, ale eksperci mogą być powoływani niemalże z każdej dziedziny naszego życia. Jeśli tylko zachodzi podejrzenie niedostarczenia wszystkich dowodów albo ich weryfikacja wymaga dodatkowej opinii specjalisty, zawsze należy starać się o powołanie biegłego. Eksperta w danej dziedzinie można znaleźć w każdym mieście. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „lista biegłych sądowych toruń”, by znaleźć właściwą osobę.
Pamiętajmy, że biegły sądowy ma obowiązek wydawać opinię zgodnie z nauczoną praktyką, doświadczeniem i zdobytą wiedzą. Opinia musi być rzetelna i obiektywna. Nie może dochodzić do mataczenia czy działania na korzyść którejś ze stron sądowego sporu.
Co więcej, sędzia może powołać kilku biegłych sądowych. Samodzielnie musi jednak podjąć decyzję o przyjęciu opinii konkretnego eksperta albo jej odrzuceniu. Spory problem pojawia się, kiedy opinie niezależnych specjalistów w danej dziedzinie są odmienne. Można wtedy wnosić o uzupełnienie opinii o kolejne merytoryczne wnioski, które mogą rzucać zupełnie inne światło na całą sprawę.