Jak wygląda sprzątanie po zgonach?

Czasami zdarza się tak, że rodzina zmarłej osoby niespodziewanie dostaje zawiadomienie, że członek ich rodziny zmarł. Bywa nawet tak, że osoba zmarła leży parę dni w domu. W tym czasie ciało nieboszczyka ulega rozkładowi. 

Warto zauważyć, że procesy gnilne zaczynają się już parę godzin po śmierci. Po paru dniach leżenia zmarłego w warunkach nieprzystosowanych do przechowywania ciała, może się okazać, że do sprzątania potrzebna jest pomoc specjalistów. 

 

nagrobki kobyłka
https://www.nagrobki-golebiewski.pl

Dlaczego rodzina nie powinna sprzątać po zmarłym członku rodziny?

Po pierwsze, sprzątanie po nieboszczyku, który zaczął się już rozkładać, może być okropną traumą dla rodziny. Chyba nikt nie chciałby oglądać ukochanej osoby na wpół zjedzone przez robaki. 

Po drugie, rodzina nie zna się na profesjonalnej dezynfekcji i odkażaniu miejsca śmierci. Sprzątanie po zgonach powinno być każdorazowo przeprowadzone przez specjalistę. Jedynie wykształceni i doświadczeni pracownicy firm sprzątających posiadają umiejętności, sprzęt i wiedzę potrzebną do takiego procesu. 

Po trzecie, rodzina może przez przypadek zarazić się bakteriami gnilnymi. Przez brak odpowiedniej odzieży zabezpieczających i nieznajomość zasad higieny i bezpieczeństwa pracy polegającej na sprzątaniu zwłok, może dojść do naprawdę poważnych zakażeń i zatruć. 

Sprzątanie mieszkań po zwłokach – jak to wygląda?

Proces sprzątania po zmarłym jest skomplikowany i zależy od rodzaju śmierci. Na początku zazwyczaj zaczyna się od ogólnej dezynfekcji pomieszczenia, a nawet całego mieszkania lub domu. Potem należy zabezpieczyć wszystkie owady, które zginęły podczas dezynfekcji oraz upewnić się, czy wszystkie zostały wytępione. 

Czyszczenie mieszkań po zwłokach obejmuje również wyrzucenie zakażonych przedmiotów (np. łóżka i pościeli, na którym leżała zmarła osoba) oraz pozbycie się wszelkiej żywności z pomieszczenia. 

Ostatnim i bardzo ważnym etapem jest ozonowanie pomaga ono w zdezynfekowaniu i usunięciu zapachów nie tylko z mieszkania, ale też z całego budynku. Należy pamiętać, że bakterie i zapachy rozprzestrzeniają się na cały blok lub kamienicę. Bez odpowiedniego ozonowania, mogą się one utrzymywać naprawdę długo.