Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego najczęściej dotyka seniorów, choć zdarza się też w młodszym wieku. Staw zostaje uszkodzony, co powoduje ból i ograniczenie możliwości ruchu. W jaki sposób poradzić sobie z koksartrozą? Czy operacja to konieczność?
Jak objawia się koksartroza?
Koksartroza wynika ze zniszczenia chrząstki szklistej, która traci swoje amortyzujące właściwości. Pierwszym objawem jest ból w okolicach pachwiny, promieniujący do kolana lub lędźwiowej części kręgosłupa. Występuje w trakcie biegania i chodzenia, z czasem obejmując biodro. Już wstępne dolegliwości powinny skłonić nas do odwiedzenia lekarza. Problemem zwyrodnienia stawu biodrowego zajmuje się ortopeda. Żoliborz jest miejscem, w którym specjaliści tej dziedziny czuwają nad stanem zdrowia pacjentów z koksartrozą. Im wcześniej nastąpi konsultacja, tym szybciej będzie można zapobiec postępującej destrukcji stawu biodrowego.
Koksartroza – jak poradzić sobie z chorobą?
W początkowym stadium rozwoju zwyrodnienie stawu biodrowego leczy się farmakologiczne, przeważnie podając choremu niesteroidowe leki przeciwzapalne. Można je przyjmować doustnie lub w formie maści. Inne środki: osocze bogatopłytkowe, sterydy, preparaty z kwasem hialuronowym najczęściej aplikuje się poprzez iniekcje pod kontrolą USG.
Niezwykle istotne w leczeniu koksartrozy są fizjoterapia, rehabilitacja i masaże. W leczeniu operacyjnym najczęściej stosuje się endoprotezoplastykę, polegającą na wszczepieniu protezy zastępującej zdegenerowany staw.