Cmentarz Bródnowski w Warszawie – jeden z największych cmentarzy w Europie.

 

domy pogrzebowe warszawa

Cmentarz Bródnowski w to zabytkowy cmentarz znajdujący się na warszawskim Bródnie. Pod względem liczby pochowanych tam osób — ponad 1 milion zmarłych — jest jednym z największych cmentarzy w Europie. Znajdują się na nim przepiękne nagrobki, Poznaj jego historię!

Krótka historia Cmentarza Bródnowskiego

Cmentarz Bródnowski został założony w 1884 roku. Powstał on, gdyż tereny grzebalne na terenie Cmentarza Kamionkowskiego na Pradze, przestały być wystarczające. Już pierwszego dnia działalności cmentarza (tj. 21 listopada) odbył się pierwszy pogrzeb rocznej dziewczynki.

Od momentu otwarcia prawie codziennie na Cmentarzu Bródnowskim odbywają się ceremonie pogrzebowe. Nic więc dziwnego, że wokół cmentarza powstały szybko domy pogrzebowe — Warszawa dzięki nowemu cmentarzowi stała się liderem tego rynku już pod koniec XIX wieku. obok domów pogrzebowych powstały również firmy tworzące nagrobki – kobyłka, Marki czy Warszawa – na cmentarzach jest wiele pięknych grobowych pomników.

W 1888 roku na terenie cmentarza wybudowano kościół świętego Wincentego a Paulo. Co ciekawe, kościół został wybudowany przy użyciu drewna pochodzącego z remontu kolumny Zygmunta III Wazy na warszawskim Starym Mieście.

Znane osoby pochowane na Cmentarzu Bródnowskim.

Warto wspomnieć, że wielu znanych ludzi zostało pochowanych na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, są to między innymi:

  • Roman Dmowski — polityk;
  • Mieczysław Fogg — muzyk;
  • Andrzej Kluczek — żeglarz;
  • Ignacy Ordon — piłkarz i trener;
  • Edmund Zientara — piłkarz.