Jak rozpoznać anoreksję?

Jadłowstręt psychiczny, bo tak z punktu widzenia medycyny nazywa się anoreksję, to niezwykle podstępna choroba. Potrafi wyniszczyć organizm w kilka miesięcy. W skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Pacjent, u którego zdiagnozowano tego rodzaju chorobę, powinien być pod opieką psychologa, ale również dietetyka, który pozwoli mu wrócić do odpowiedniej kondycji fizycznej.

Anoreksja jest często bagatelizowana. Drastyczny spadek wagi nie zawsze tłumaczony jest chorobą. Niestety, na tę chorobę najczęściej cierpią młode kobiety, przede wszystkim dziewczęta w okresie dojrzewania, które z powodu kompleksów nie akceptują swojego ciała.

Zaczyna się niewinnie od minimalizowania porcji posiłków. Kończy na tym, że chory nie zjada nic. Nawet wtedy, gdy jego waga znacznie spada, on przed lustrem widzi tylko kilogramy zbędnego tłuszczu. To choroba, które zalążek tkwi w psychice, a atrakcyjność zewnętrzna jest tylko główną przyczyną zachorowania.

Musimy pamiętać, że drastyczny spadek wagi ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Odnajdując specjalistę po wpisaniu hasła typu „dietetyk warszawa”, dowiemy się, że skromny jadłospis prowadzi do ogromnego spustoszenia. U kobiet początkowo pojawia się zanik miesiączki, problemy ze skórą, włosami oraz paznokciami. Bardzo często dochodzi do występowania anoreksji wraz z bulimią – chory zwraca każdy spożyty posiłek.

Typowe dla anoreksji są również epizody objadania się i przejadania. Okresy funkcjonowania mogą trwać nawet kilka dni, po nich następuje wielki napad głodu. Kiedy pacjent zje większość zawartości lodówki, już po chwili większość zwraca. Jeśli taka „uczta” nie kończy się wymiotami, chory ingeruje z szybkie pozbycie się pożywienia z organizmu za pomocą tabletek przeczyszczających albo moczopędnych.

Każdy lekarz potwierdzi, że leczenie anoreksji to proces trwający wiele lat. Znacznie łatwiej jest przywrócić dobrą formę fizyczną aniżeli tę psychiczną. Walka o akceptację siebie i jest długa. To pacjent musi chcieć się leczyć, musi zrozumieć chorobę, jej efekty i podjąć skuteczną terapię.