Kiedy i na co szczepić psa?

W dzisiejszych czasach szczepienie psa jest kluczowe, aby zapewnić zwierzęciu maksimum ochrony przed groźnymi chorobami. Jeśli chodzi o psy, szczepienia się obowiązkowe od pierwszych tygodni życia. Z czasem występują coraz rzadziej. Najważniejsze jest jednak to, aby tuż po urodzeniu psiaka zadbać o jego ochronę i zaszczepić przed popularnymi chorobami zakaźnymi, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Jak szczepić psa? Tabela szczepień dla opiekunów

Każdy opiekun psa powinien wiedzieć, jak często odbywają się szczepienia. Często bywa tak, że gabinety weterynaryjne przypominają telefonicznie o zbliżającym się terminie – wszystko po to, aby zadbać o dobro zwierzęcia. Poniżej znajdziesz tabelę szczepień obowiązkowych dla psów, wraz z opisem dawek, rodzajami szczepionek oraz chorobami, przed którymi chronią.

 

Wiek psa Rodzaj szczepienia Choroby, przed którymi chroni Dawki szczepienia
6-8 tygodni Nosówka Nosówka – choroba zakaźna, szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt Pierwsza dawka
9-11 tygodni Druga dawka
12-15 tygodni Trzecia dawka
1 rok Dawka przypominająca (booster)
Co 3 lata Dawki przypominające
6-8 tygodni Parwowiroza Parwowiroza – choroba zakaźna o wysokiej śmiertelności wśród szczeniąt Pierwsza dawka
9-11 tygodni Druga dawka
12-15 tygodni Trzecia dawka
1 rok Dawka przypominająca (booster)
Co 3 lata Dawki przypominające
6-8 tygodni Choroba Rubartha Choroba Rubartha – wirusowe zakaźne zapalenie wątroby psów Pierwsza dawka
9-11 tygodni Druga dawka
12-15 tygodni Trzecia dawka
1 rok Dawka przypominająca (booster)
Co 3 lata Dawki przypominające
Po 3. miesiącu życia Wścieklizna Wścieklizna – choroba groźna dla życia i zdrowia ludzkiego Szczepienie w ciągu 30 dni od ukończenia 12. tygodni życia, powtarzane co roku

Szczepienia dodatkowe, nieobowiązkowe, ale zalecane w zależności od warunków i stylu życia psa, mogą obejmować ochronę przed kaszlem kenelowym, leptospirozą czy boreliozą. Decyzję o ich zastosowaniu najlepiej podjąć wspólnie z lekarzem weterynarii.

Niemniej jednak zachęcamy dbałości o zdrowie psów i podjęcie decyzji o doszczepieniu pupila, szczególnie jeśli ten jest narażony na liczne choroby. Wtedy, kiedy często podróżujemy z psem za granicę lub samolotem – warto postawić na dodatkowe szczepienia. To także istotne w przypadku rasowych zwierząt, które są bardziej narażone na oddziaływanie chorób zakaźnych.

Wpis ma charakter informacyjny, wszelkie decyzje dotyczące leczenia zwierząt i profilaktyki podejmuje lekarz weterynarii!