Co wybudować zamiast sieci kanalizacyjnej?

Ludzie mieszkający w centrum miast zazwyczaj nie muszą martwić się o odprowadzanie ścieków, ponieważ sieć kanalizacyjna jest tam na tyle rozwinięta, że zazwyczaj po prostu nie ma wyboru i ścieki są wydalane z domu tą drogą. Inaczej ma się sprawa z posesjami na obrzeżach miast oraz na wsiach. Tutaj często trzeba szukać alternatywy, ponieważ publiczna sieć kanalizacyjna nie sięga w każdy rejon. Rozwiązaniem może być szambo ekologiczne lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Radom, Płock czy Otwock należą właśnie do grona takich miast. Co jest lepszym wyborem?

 

Szambo ekologiczne

Budowa szamba jest bardzo prosta. Do wcześniej wykopanego dołu wsadzany jest gotowy, szczelny zbiornik wykonany z betonu lub tworzywa sztucznego. Dzięki temu ścieki nie są groźne dla środowiska oraz wód gruntowych, co w przypadku klasycznego szamba nie było takie oczywiste (były one budowane z kilku elementów i pojawiały się nieszczelności).

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Inną alternatywą dla sieci kanalizacyjnej jest stworzenie własnej przydomowej oczyszczalni. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję – jest ona droższa od szamba ekologicznego, jednak to nie to może być największą przeszkodą. Budowa własnej oczyszczalnie wiąże się z koniecznością posiadania dużej działki, ponieważ są narzucone minimalne odległości od np. studnia i ogrodzenia, jakie muszą być zachowane przy budowie takiej oczyszczalni.