Deklaracja PIT – czy każdy musi się rozliczać z Urzędem Skarbowym?

Zgodnie z zasadą przyjętą przez Urząd Skarbowy, każda osoba, która w ubiegłym roku osiągnęła jakikolwiek dochód musi się z niego rozliczyć. Deklaracja PIT nie jest natomiast wymagana dla osób, które dochodów takowych nie osiągnęły.

Kto jeszcze nie musi samodzielnie rozliczać się z fiskusem? Wszyscy, którzy poproszą o takowe rozliczenie swój zakład pracy – niewiele osób wie, że istnieje taka możliwość. Nie rozlicza się także większość rencistów i emerytów bowiem robi to za nich ZUS.

Osoby, które zaś osiągnęły w roku ubiegłym dochód mniejszy aniżeli 3091 złotych muszą się rozliczać, ale jedynie po to, by odzyskać od tychże dochodów zaliczki na podatek.

Dobrowolnie mogą się z fiskusem rozliczyć wszyscy ci, którzy nie muszą dokonywać tego samodzielnie, bo robi to za nich wspomniany zakład pracy czy też ZUS natomiast chcą w zeznaniu podatkowym umieścić różnego rodzaju ulgi, mieli inne źródła uzyskiwania dochodów bądź chcą rozliczyć się na przykład wspólnie z małżonkiem. O tym, z jakich ulg można korzystać i w jaki sposób się rozliczać poinformuje nas każde biuro, które prowadzi rachunkowość w Olsztynie czy innym mieście na terenie naszego kraju.

Pamiętajmy również, by rozliczać się samodzielnie z fiskusem nawet jeśli nie mamy takiego obowiązku chociażby ze względu na możliwość przekazania 1% podatku na wybrane cele charytatywne.