Jakie są ubezpieczenia komunikacyjne?

Każdy posiadacz samochodu ma do wyboru kilka rodzajów ubezpieczeń – niektóre z nich są obowiązkowe, inne dobrowolne i tak naprawdę tylko od jego potrzeby czy odpowiedzialności zależy, którą polisę wybierze.

Konieczne są ubezpieczenia komunikacyjne, jakie musi posiadać każdy pojazd zarejestrowany na terenie naszego kraju – to OC. Zabezpiecza nas ono w podstawowym kwestiach, kiedy nasz pojazd spowoduje kolizję, usterkę czy będzie zagrożeniem życia dla nas bądź innych. W przypadku jakiegokolwiek wypadku z udziałem naszego auta możemy być pewni, że pieniądze, jakie będą niezbędne do naprawy powstałych szkód wypłaci za nas ubezpieczyciel (wiadomym jest, że nierzadko szkody są niezwykle kosztowne i w inny sposób nie można byłoby ich naprawić).

Chociaż OC zabezpiecza kierowcę i gwarantuje mu finansowe bezpieczeństwo to warto zaznaczyć, że firmy ubezpieczeniowe oferują także inne świadczenia dla kierowców i ich aut. Dobrowolnym jest na przykład ubezpieczenie AC, które gwarantuje otrzymanie odszkodowania finansowego bądź naprawę szkód powstałych przez osoby trzecie lub zwyczajnie, przez złośliwość rzeczy martwych. Mamy tutaj na myśli na przykład akty wandalizmu (między innymi stłuczona szyba czy zarysowania) bądź kradzież naszego pojazdu.

Co więcej, ubezpieczenie dodatkowe nierzadko niesie za sobą szereg walorów dodatkowych, to na przykład natychmiastowa pomoc w trakcie usterki auta na trasie, holowanie, otwieranie przy blokadzie kluczyków czy zatrzaśnięciu i wiele innych działań, dzięki którym kierowca w każdej sytuacji może czuć się bezpiecznie.