Nieśmiałe dziecko w przedszkolu

W otoczeniu każdego dziecka istnieje wiele miejsc, w których ujawnia się w większym lub mniejszym stopniu jego nieśmiałość. Może to być zarówno dom kolegi, osiedlowy plac zabaw czy też przedszkole, w którym rozpoczyna naukę. Co prawda większość dzieci w wieku przedszkolnym to raczej dzieci lubiące swobodną zabawę przepełniona radosnymi okrzykami a czasem nawet głośnym wrzaskiem. Dzieci obdarzone pewnością siebie dużo łatwiej nawiązują kontakty czy też zajmują szczególnie wiodącą role w grupę przedszkolnej. Zdecydowanie gorzej ma nieśmiałe dziecko w przedszkolu gdyż swoim zachowaniem i próbą odizolowania wywołuje raczej odwrotny skutek od zamierzonego.

U większości dzieci nieśmiałość zaczyna pojawiać się wówczas, kiedy dziecko zaczyna zdawać sobie nieco większą sprawę z faktu, że może zostać ocenione przez osoby, które nie są mu znane. Nieśmiałym dzieciom zdecydowanie lepiej wychodzi wykonywanie tych samych czynności wśród znanych mu osób lub w miejscach, w których dobrze się czuje. Stąd też pośród pewnej grupy dzieci rozpoczynających naukę w przedszkolu może być zauważalna prób odosobnienia się. Czasami zdarzają się również tego rodzaju sytuacje, w których nasza pociecha zaczyna zamykać się w sobie i być bardziej nieśmiała wtedy, gdy znajduje się blisko ulubionego opiekuna przedszkolnego będącego w jego oczach prawdziwym autorytetem.

Sklep z zabawkami sensorycznymi

Nieśmiałość czy też niepewność dziecka w tym przypadku, że maluch zaczyna się spinać w sobie gdyż nie chce źle wypaść przed osobą, którą lubi i darzy dużym uznaniem. Naturalnie są to bardzo sporadyczne przypadki gdyż większość maluchów przepada zazwyczaj za swoimi opiekunami przedszkolnymi. Jakby nie było przedszkole staje się dla nich niejako drugim domem. Którym powinno czuć się pewnie i bezpiecznie. Widząc jednak, że nasza pociacha zaczyna wstydzić się i stronić od rówieśników dobrze, gdy zacznie ona odwiedzać przedszkole dużo nieco wcześniej niż rówieśnicy z grupy. W ten sposób dziecko posiada czas na zaaklimatyzowanie się w przedszkolu, gdy nie ma w nim jeszcze zbyt wielu dzieci. Nazbyt późne odprowadzanie malucha do przedszkola może zwiększyć nieśmiałość i trudniej mu będzie znaleźć grupę, w której będzie mógł się swobodnie bawić. Spędzenie reszty dnia z dala od rówieśników gdzieś na uboczu powiększy jego nieśmiałość, która z biegiem czasu będzie coraz trudniejsza do przezwyciężenia. Dobrze jest też wspomnieć o tym opiekunowi grupy i poprosić o w miarę, dyskretne wsparcie. W ten sposób istnieje możliwość zmiany nastawienia naszej pociechy w chodzeniu do przedszkola i nabraniu większej odwagi w zabawie z rówieśnikami.

Artykuł powstał na bazie informacji oraz sugestii dostępnych na stronie https://raczkujemy.pl.